sobota, 1 marca 2014

Sucha skóra u dziecka - zasady pielęgnacji

Przyczyny suchej skóry u dzieci

Coraz częściej u dzieci pojawia się tendencja do suchej skóry. Wśród nich, bardzo dużą grupę stanowią maluchy ze skłonnościami do alergii. Wysuszona, łuszcząca się, swędząca skóra to jeden z objawów atopowego zapalenia skóry. Dlatego u dziecka z takimi objawami zawsze trzeba zastanowić się nad tym, czy nie są to symptomy uczulenia. Szczególnie jeśli rodzice lub rodzeństwo są alergikami. Warto wówczas udać się do alergologa, który po uzyskaniu pełnego wywiadu i dokładnym badaniu, nie tylko rozwieje wątpliwości co do alergicznego podłoża zmian skórnych, ale i udzieli wszelkich potrzebnych informacji dotyczących przebiegu choroby i leczenia. 
Inne częste przyczyny wysuszania skóry, to: małe ilości przyjmowanych płynów, zbyt suche, przegrzane powietrze, niedobory witamin A i D, stosowanie nieodpowiednich dla dzieci kosmetyków. Problem suchej skóry może także być objawem niektórych chorób systemowych, takich jak przewlekła choroba nerek, czy niedoczynność tarczycy, bądź wynikać z działań niepożądanych przyjmowanych leków. Dlatego jeśli dolegliwości są nasilone, bądź towarzyszą im inne, niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.
Niezależnie od przyczyny, podstawowe zasady pielęgnacji dziecka z suchą skórą są uniwersalne i mogą znacząco łagodzić dolegliwości.

Sedno problemu 

Skóra z tendencjami do przesuszania jest napięta, często chropowata, łatwo ulega urazom, łuszczy się i swędzi. Uporczywy świąd, to uczucie dużo gorzej tolerowane przez człowieka niż ból. Jest to jedno z wyjaśnień potrzeby drapania. Czynność ta pozwala zamienić świąd na ból, z którym łatwiej sobie poradzić. Z tym, że efekt jest jedynie chwilowy. Uszkodzony naskórek jest jeszcze bardziej podatny na czynniki drażniące, więc po chwili swędzi jeszcze bardziej. Drapiemy jeszcze silniej i tak powstaje błędne koło. O ile osoba dorosła może sobie uświadomić bezsens sytuacji i niemałym wysiłkiem woli powstrzymuje się przed drapaniem, dla małego dziecka - jest to odruch nie do opanowania. Powstają tzw. przeczosy, czyli małe ranki spowodowane drapaniem, które drażnione wielokrotnie łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym. Sytuacja się komplikuje i coraz trudniej doprowadzić skórę malca do należytej gładkości. 
Świąd to nie tylko problem drapania i możliwych powikłań w postaci zakażeń skórnych. To dolegliwość, której nie można bagatelizować. Przewlekły świąd u niemowląt może zaburzać poznawanie schematu własnego ciała (dziecko skupia się na najbardziej swędzących częściach ciała), wpływa negatywnie na rozwój emocjonalny oraz budowanie więzi z bliskimi. Zaburzenia snu spowodowane uczuciem swędzenia, to nie tylko problem nieprzespanych nocy dla całej rodziny. To także zaburzenia wzrastania, trudności w koncentracji, a co za tym idzie gorsze wyniki w szkole itd. Dyskomfort towarzyszący swędzącej, suchej skórze powoduje uczucie złości, frustracji, wycofanie z relacji międzyludzkich i gorszą samoocenę. Nie dziwi fakt, że u osób cierpiących z powodu świądu skóry częściej dochodzi do depresji. 

Jak dbać o suchą skórę?

Oto kilka zasad, które sprawdzają się niezależnie od wieku i przyczyn wysuszenia skóry:
 1. Zapewnij odpowiednią ilość płynów do picia.
 2. Zadbaj o prawidłowe nawilżenie powietrza, nie przegrzewaj pomieszczeń. Świąd nasila się w wysokiej temperaturze.
 3. Jeżeli sucha skóra to objaw alergii, unikaj czynników wywołujących reakcję uczuleniową (oczywiście jeśli to możliwe).
 4. Kąp dziecko z suchą skórą w prawidłowy sposób:
  • Unikaj gorących kąpieli. Kąpiel powinna odbywać się w letniej bądź lekko ciepłej ale nie gorącej wodzie. 
  • Nie może też być zbyt długa - optymalnie 2-3 min. maksymalnie 5 min. Długie przebywanie w wodzie nasila przesuszenie skóry. 
  • Stosuj jedynie mydła i płyny do kąpieli przeznaczone dla wieku, bezzapachowe, neutralne, bez barwników i konserwantów. Jeśli problem jest nasilony, zamiast nich do wody najlepiej dodać emolienty- specjalne preparaty trwale nawilżające skórę takich firm jak Emolium, Oilatum, Cetaphil itp. Są to tzw. dermokosmetyki.  
  • Nie kąp dziecka częściej niż raz dziennie. 
  • Zaraz po kąpieli osusz delikatnie skórę dotykając ją jedynie ręcznikiem, nie trzej. 
  • Na świeżo umytą, lekko osuszoną skórę nałóż krem lub balsam nawilżający.
 5. Nawilżaj regularnie (przynajmniej 2 razy dziennie) skórę za pomocą kremów lub balsamów. Obowiązują takie same zasady doboru kosmetyków jak przy kąpieli.
 6. Chroń skórę dziecka przed mrozem i słońcem, osłaniając możliwie najwięcej części ciała i stosując kremy ochronne.
 7. Wybieraj miękkie, bawełniane ubranka, bez sztywnych, uwierających elementów. Najlepiej w naturalnych, jasnych kolorach. Barwniki mogą działać drażniąco. To samo dotyczy oczywiście pościeli, ręczników, ściereczek i wszystkich materiałów mających kontakt ze skórą dziecka.
 8. Pierz ubranka i wszystkie rzeczy malca w specjalnych, hipoalergicznych proszkach do prania dla dzieci, stosuj tryb dodatkowego płukania. 
 9. Pamiętaj, że dobór kosmetyków i proszku do prania odbywa się metodą prób i błędów. Nawet preparaty oznaczone jako hipoalergiczne, mogą działać uczulająco i drażniąco. Oczywiście w ich przypadku ryzyko wywołania odczynów skórnych jest mniejsze, ale nie zerowe. 
 10. Stres, nagłe zmiany temperatury, przegrzanie, pocenie mogą nasilać uczucie swędzenia. Dlatego u dzieci z suchą skórą, szczególnie ważne są uspakajające rytuały, wypracowanie metod wyciszenia, relaksu. Gorąco polecam masaże niemowląt, które łączą w sobie wszystko, co potrzebne takim maluszkom - nawilżenie za pomocą kremu, czy balsamu, który rozprowadzamy w przyjemny dla dziecka, uspakajający sposób. Dodatkowo taki masaż pomaga dziecku poznać schemat własnego ciała, co u niemowlaków z problemem suchej skóry i spowodowanego tym świądu może być zaburzone.
Podsumowując, sucha skóra może wynikać z niewłaściwej pielęgnacji, bądź wskazywać na chorobę przewlekłą (najczęściej alergie). Niezależnie od etiologii, kierując się powyższymi zasadami możemy złagodzić problem. Jest to szczególnie ważne u dzieci z przewlekłym świądem skóry, który może mieć druzgocący wpływ na wiele aspektów życia.

Bibliografia:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz