niedziela, 10 listopada 2013

Buraczki dla najmłodszych

Buraczki możemy wprowadzić do diety dziecka bardzo wcześnie, bo już w 6.-7. miesiącu. Są słodkie i mają piękny kolor, dlatego nie trudno przekonać do nich dzieci, szczególnie w postaci poniższego przepisu - to pyszne i bardzo zdrowe danie.  Oto najważniejsze walory buraczków:
1. Mają właściwości krwiotwórcze, są więc polecane głównie dzieciom z anemią (niestety większość wcześniaków i tym samym bliźniaków). Oczywiście podawanie preparatów żelaza jest na pierwszym miejscu, ale myślę, że dzięki tym zupkom trochę wcześniej się od nich uwolniliśmy.
2. Odkwaszają organizm. Są więc szczególnie polecane dzieciom, które jedzą dużo mięs i białego pieczywa. W naszej kulturze mięso jest ważnym składnikiem diety, szczególnie dzieciom często powtarza się, że mają "jeść mięsko", żeby rosnąć duże, silne itd. Jestem daleka od wegetarianizmu, ale uważam, że trochę przesadzamy z ilością wędlin i mięs podawanych dzieciom.
3. Działają regulująco na pracę jelit, są szczególnie dobre dla dzieci z tendencją do zaparć, gdyż działają łagodnie rozluźniająco.

Prosty przepis na buraczki, którym nie oparło się jeszcze żadne dziecko!Składniki:
4 buraki
3-4 jabłka
3 ziemniaki
odrobina soku z cytryny (dla starszych dzieci)

Przygotowanie:
Obrane buraczki zalewamy wodą i gotujemy, (niestety bardzo długo). Po ok. 2 godzinach, kiedy trochę już zmiękną, dodajemy ziemniaki. Kiedy i buraczki i ziemniaczki są już miękkie dodajemy obrane ćwiartki jabłek i gotujemy jeszcze 15 - 20 min. Możemy skropić zupę sokiem z cytryny dla smaku, jeśli wprowadziliśmy ją już do diety dziecka. Miksujemy buraczki, ziemniaki i jabłka z odrobiną powstałego barszczyku, a następnie stopniowo dodajemy więcej wywaru do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Dla najmłodszych dzieci może to być spokojnie pełne danie, świetnie smakuje z żółtkiem jajka, które wprowadzamy w 7. miesiącu.
Dla starszych możemy podać je jako zupkę - barszczyk albo zmiksowane j.w. jako dodatek do obiadu.

Proporcje jak zwykle wystarczą na dużą ilość porcji.

Cenna rada: Jak uzyskać piękny kolor barszczu?
Kiedy woda, w której gotujemy buraki zacznie wrzeć, zlej ją do osobnego garnka/ miski i zalej buraczki na nowo, tym razem wrzątkiem. Na samym końcu, gdy zupa jest już prawie gotowa, dodaj spowrotem odlaną wcześniej wodę o pięknej barwie, nada odpowiedni odcień naszemu barszczowi.

Smacznego i na zdrowie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz