poniedziałek, 4 listopada 2013

Jak szczepić?

Jak szczepić? Czyli o szczepionkach wieloskładnikowych.

Współczesny rynek farmaceutyczny proponuje nam wiele rozwiązań. Oczywiście refundowane są te najtańsze dla systemu opieki zdrowotnej. Możemy także zdecydować się na szczepienie dzieci w ramach programów na 5 - tkę, czy na 6 - tkę, czyli szczepionkami wielo – skojarzonymi. W jednym zastrzyku podajemy wówczas preparaty uodparniające nawet przeciwko 6 patogenom: błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, poliomyelitis oraz zakażeniom Haemophilus influenzae typu B (szczepionka hexawalentna ). 
Rodzice często obawiają się, czy takie szczepionki są równie bezpieczne, co klasyczne.
Niepożądane odczyny po podaniu szczepionki skojarzonej nie są bardziej nasilone niż po podaniu najbardziej odczynowego składnika. Oznacza to, że jeśli mamy w ramach danego szczepienia uodpornić dziecko przeciw kilku chorobom, nie ma znaczenia, czy podamy szczepionki w jednym zastrzyku, czy w kilku. Po kilku iniekcjach ryzyko miejscowych odczynów w miejscu wstrzyknięcia (obrzęk, zaczerwienienie, zmiana ropna) jest oczywiście nawet większa. Do tego w szczepionkach skojarzonych występuje bardziej nowoczesna – acelularna postać szczepionki przeciwko krztuścowi, która niesie ze sobą mniejsze ryzyko niepożądanych odczynów poszczepiennych. 
Ilość zastrzyków ma natomiast znaczenie dla naszego dziecka. Każdy, kto był ze swoim maleństwem na choć jednym szczepieniu, wie o czym mówię. Wiele niemowląt po raz pierwszy roni łzy właśnie podczas szczepień, a dla rodziców jest to widok ściskający serce. W obliczu łez naszych kruchutkich dzieci tracimy rozum - mamy ochotę porwać je i uciec tuląc w nieskończoność (z moich obserwacji wynika, że do takich zachowań skłonni są o dziwo szczególnie tatusiowie, oczywiście jeśli ich instynkt walki o swoje potomstwo  nie zadziała pierwszy i cała sprawa nie zakończy się nokautem na pielęgniarce lub lekarzu wykonującymi zastrzyk;)).
Szczepionki skojarzone są drogie – to ich zasadnicza wada. Ale jeśli stać nas na taki wydatek, a jedyne nasze obawy związane są właśnie z bezpieczeństwem szczepienia – naprawdę warto zainwestować w większy komfort i zmniejszenie bólu u naszych dzieci.

Kalendarz szczepień dla dzieci do 1. roku życia - zestawienie liczby zastrzyków na kolejnych wizytach w ramach różnych programów

Praktyczne porady dotyczące szczepień wieloskładnikowych (a także szczepionek zalecanych - odpłatnych, o których więcej w kolejnym poście):
  1. Jeśli zdecydujemy się na szczepienia według danego schematu, trzymajmy się tego. Nie  powinno się stosować zamiennie schematów szczepień, więc decyzja ta powinna być naprawdę przemyślana. Zapoznajmy się dokładnie z tabelami szczepień i zaplanujmy dobrze wydatki.
  2. Warto sprawdzić co jest dla nas najdogodniejsze pod względem komfortu ale także ceny. Szczepionkę czasem można zakupić w przychodni, ale można także poprosić lekarza o receptę i samemu w nią zaopatrzyć. Poszukajmy najtańszych aptek, różnica w cenie tego samego preparatu to często nawet kilkadziesiąt złotych.
  3. Należy zapytać farmaceutę jak przechowywać szczepionkę do momentu zabrania jej ze sobą do przychodni. Czasem farmaceutyk należy trzymać w lodówce (i to mocno chłodzącej), a na wizytę zabrać ją w specjalnej torebce termicznej, dostępnej także w aptekach.

W kolejnym poście napiszę o szczepieniach zalecanych, czyli dodatkowych i niestety nie refundowanych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz