czwartek, 19 grudnia 2013

Podstawowe zasady stosowania metod medycyny naturalnej.

Dlaczego sięgamy po rozwiązania medycyny naturalnej?

test
Dodaj napis

Kuszenie

Półki w sklepach i aptekach uginają się od leków na bazie ziół, syropów, olejków, etc. Wszystkie kuszą schludnymi opakowaniami, często w modnym, dosyć surowym stylu przywodzącym na myśl produkty eko. Do tego co chwilę w mediach ktoś znany promuje naturalne metody leczenia, techniki medycyny niekonwencjonalnej. Wszystko tak przyjemnie pachnie, smakuje, wygląda... Zabiegi medycyny naturalnej pozwalają na chwilę relaksu, zmuszają do skoncentrowania się na sobie, wiążą się z pewnymi rytuałami - przygotowania naparu, inhalacji czy kąpieli. Słowem czujemy się dzięki nim "dopieszczeni".
Jak tu nie skorzystać z tego bogactwa...?

Odegnanie lęków

Lęk przed wizytą u lekarza i przed rozpoznaniem konkretnej choroby jest często powodem podejmowania prób "samoleczenia" metodami naturalnymi. Preparaty ziołowe są dostępne nie tylko w aptekach ale i supermarketach, a nawet na osiedlowych bazarach i to bez recepty. Najczęściej osoby unikające diagnozy i rozpoczęcia procedur leczenia tradycyjnego długo bagatelizują swoje objawy. Chętnie porównują je z dolegliwościami np. sąsiadki, której "ziółka" pomogły. Z uczuciem ulgi same rozpoznają u siebie (bądź u swoich dzieci) chorobę i wybierają łatwo dostępne i przyjemne metody lecznicze. (W końcu w Polsce każdy zna się na medycynie...)  Nie muszę chyba dodawać, że bywa to zgubne w skutkach.

Złudzenia

Wiele osób utożsamia medycynę naturalną z bezpieczną alternatywą dla klasycznego leczenia. Część w ogóle nie łączy niektórych preparatów roślinnych z działaniami medycznymi, no bo przecież czosnek, czy grejpfrut to nie lekarstwo.Warto jednak zainteresować się wpływem ziół, warzyw i owoców na organizm. Mogą naprawdę nieźle namieszać (szczególnie u osób chorujących na schorzenia przewlekłe). Często zmieniają skuteczność przyjmowanych leków - osłabiają bądź nasilają efekty tradycyjnego leczenia; zamiast pomóc - szkodzą.

Jak korzystać z medycyny naturalnej z głową:

Jak już wspominałam - w preparatach pochodzenia roślinnego tkwi potęga i niezwykła moc oddziaływania na nasz organizm. Aby sobie to uzmysłowić, wystarczy przejrzeć karty historii - nadworni medycy potrafili zmieniać jej bieg dzięki wiedzy zielarskiej.
Należy pamiętać, że bezpieczeństwo stosowania metod medycyny naturalnej jest tylko pozorne. Leki "konwencjonalne" mają ściśle określony skład, podlegają wielu testom i badaniom. Ich efekty są dzięki temu bardziej przewidywalne. Nie twierdzę, że nie należy korzystać z metod leczenia medycyny alternatywnej, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek i uzbroić się w niezbędną wiedzę.
Postaram się w kolejnych postach z tego cyklu przytaczać potencjalne działania pożądane jak i niepożądane konkretnych substancji. Na początku chcę zaznaczyć kilka ważnych ogólnych zasad:
  1. Medycyna naturalna nie zawsze oznacza bezpieczna!
  2. Zawsze konsultuj możliwości terapeutyczne z lekarzem! Są sytuacje, w których rezygnacja z tradycyjnego leczenia na rzecz medycyny naturalnej wiąże się z wysokim ryzykiem! 
  3. Informuj swojego lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych lekach i preparatach, nawet tych ziołowych!
  4. Wybieraj naturalne produkty lecznicze z głową! Zanim zaczniesz cokolwiek stosować, dowiedz się o potencjalnym wpływie danej substancji na organizm oraz o przeciwwskazaniach i możliwych działaniach niepożądanych. Nie traktuj swojego ciała jak poligon doświadczalny!
  5. Nie przyjmuj wielu substancji jednocześnie, dopóki nie upewnisz się, że można je bezpiecznie łączyć! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz