piątek, 9 stycznia 2015

Pielęgnacja okolicy pieluszkowej - pytania i odpowiedzi

Skóra niemowlaka różni się swoją budową od "dojrzałej" bariery ochronnej starszych dzieci i dorosłych. TUTAJ znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące zasad pielęgnacji skóry maluszka. Dbanie o okolicę pieluszkową z oczywistych względów wymaga dodatkowego omówienia. Oto najczęstsze pytania jakie zadają rodzice.

 

Jak często zmieniać pieluszki?

Podstawowa zasada, to utrzymywanie czystości i suchości okolicy pieluszkowej. Częste zmiany pieluszek oraz zapewnienie kilku chwil bez pieluszki (tzw. wietrzenie) każdego dnia zwykle pozwala uchronić skórę okolicy pieluszkowej przed podrażnieniami. Pieluszki powinno zmieniać się po każdym wypróżnieniu oraz raz na 3-4h nawet jeśli dziecko nie zrobiło kupy.

 

Czy budzić dziecko w nocy w celu zmiany pieluszki?

Dobra wiadomość: w nocy nie ma konieczności przewijania dziecka. Jeśli śpi i pieluszka mu nie przeszkadza - nie psujmy tego ;) Ciągłość snu dziecka jak i rodzica to równie ważny cel, jak dbanie o skórę. Przecież po to właśnie wymyśla się super chłonne pieluchy ;) Oczywiście jeśli pojawią się problemy z opanowaniem odparzeń, trzeba będzie zrobić wyjątek od tej reguły, ale zazwyczaj dziecko samo zaalarmuje wówczas, że pieluszka zaczęła drażnić i pora ją zmienić.
Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z całym postem nie będziecie już musieli przewijać malucha w nocy walcząc z odparzeniami :)

Czym i jak oczyszczać skórę okolicy pieluszkowej?

Wśród dostępnych poradników dla rodziców znajdziecie takie, które optują za chusteczkami nawilżanymi jak i te uznające jedynie każdorazowe mycie pupy pod bieżącą wodą. Każda ze stron będzie przekonywała do swojej metody tak, jakby od tego zależało, czy Wasze dziecko dostanie się w przyszłości na Harvard. Jak w każdej dziedzinie, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Chusteczki nawilżane mogą podrażniać skórę dzieci przez substancje, którymi są nasączone, dlatego warto poszukać takich, które są dobrze tolerowane przez malca. I odwrotnie, nie każde dziecko dobrze znosi każdorazowe bieganie pod kran... Posiadanie bliźniąt ma tę niezwykłą zaletę, że nie ma czasu na roztrząsanie takich problemów, chusteczki ułatwiają życie, więc z reguły z nich korzystałam. Jeśli sytuacja w pieluszce... powiedzmy "wymykała się spod kontroli", podmycie było bardziej rozsądnie, niż rozsmarowywanie zawartości. Przy tzw. obrobieniu po potylicę, kąpiel to jedyne sensowne wyjście.

Jak myć okolicę pieluszkową? 

To jak myjemy okolicę pieluszkową, jest bardziej istotne, niż czym. Kierunek mycia: zawsze z góry na dół. Zaczytamy od okolicy krocza, kończymy przy odbycie. Naturalna flora mikrobiologiczna dróg moczowo-płciowych różni się od flory przewodu pokarmowego. Bakterie bytujące w odbycie, oraz znajdujące się w kale mogą wywoływać m.in. zapalenie dróg moczowych. Dlatego, jeśli chusteczka, czy myjka raz dotknęła pupy, nie wraca, aby wytrzeć jeszcze raz okolicę ujścia cewki - bierzemy nową, czystą chusteczkę. To generalna zasada, która zachowuje swoją ważność przez całe życie, szczególnie ważna u kobiet, u których dużo łatwiej o infekcje moczowo-płciowe.

 

Odparzenia

Nawet stosując się do zasad higieny, zdarzają się problemy w postaci odparzeń. Zaczerwienienie, podrażnienie, a nawet drobne ranki powstają w okolicy pieluszkowej z dwóch przyczyn - po pierwsze jest to niezwykle delikatna, niedojrzała skóra maleństwa, podatna na działanie wszelkich substancji podrażniających. Po drugie - częsty kontakt tej właśnie okolicy z zawartością pieluszki - niewątpliwie drażniącą. Oto kilka praktycznych porad - jak unikać odparzeń i jak sobie radzić, jeśli doszło już do problemu.

Pozwól skórze wyschnąć i "pooddychać".

Podstawowy błąd, jaki popełniają rodzice to zakładanie pieluszki maluchowi od razu po oczyszczeniu pupy. Niezależnie od tego, czy używamy chusteczek nawilżanych, czy też myjemy dziecko pod bieżącą wodą - grunt, to dobrze osuszyć skórę po umyciu i odczekać przynajmniej kilkanaście sekund, aby skóra w zakamarkach "pooddychała". Jest to szczególnie ważne, jeśli stosujemy jakiekolwiek kremy ochronne. W przeciwnym razie zamykamy wilgoć pod szczelną warstwą kremu i pieluszką, co prowadzi do macerowania skóry i nasilenia problemu.

 

Nie przesadzaj z kosmetykami. Stosuj sprawdzone kremy ochronne, przeznaczone do pielęgnacji okolicy pieluszkowej jedynie jeśli są potrzebne. 

Nie każde dziecko ma tendencję do odparzeń. Jeśli wszystko jest OK - nie musisz używać żadnych dodatkowych kosmetyków ani maści na pupę. Jeśli skóra zaczyna robić się zaczerwieniona, sięgnij po kremy ochronne i łagodzące przeznaczone do tego właśnie celu. Zawierają one dekspantenol (np. Bepanthen, Dermopanten) lub alantoinę (np. Alantan). W czasie kiedy skóra jest zaczerwieniona możesz sięgnąć po kremy zawierające tlenek cynku (jak Linomag, Sudocrem). Nie jestem zwolenniczką stosowania tych ostatnich przewlekle, gdyż po dłuższym czasie prowadzą do przesuszenia skóry, która staje się jeszcze bardziej wrażliwa.
Dobór odpowiedniego kremu do stosowania na co dzień odbywa się metodą prób i błędów. U nas sprawdziła się podwójna strategia:
 • Zapobieganie: zwykły, tłusty w konsystencji krem ochronny na co dzień, a właściwie na noc, bo wówczas dziecko pozostaje dłużej w tej samej pieluszce. 
 • Leczenie: jeśli doszło do powstania odparzeń Bepanthen baby załatwiał sprawę w jeden-dwa dni.
Jeszcze jedno - dzieci potrafią uczulić się na kosmetyk, który świetnie służył im przez pół roku, albo i dłużej. Tak było u nas, kiedy znalazłam już świetny krem do stosowania na noc, zrobiłam zapasy, po czym połowę musiałam oddać, bo nagle zaczął pogarszać sprawę, zamiast pomagać.

 

Jak właściwie aplikować kremy i maści?

Po pierwsze, jak już wspomniałam - krem nakładamy na idealnie czystą i suchą skórę pupy. W przeciwnym razie "zamykamy" bakterie lub wodę pod kremem, co nasila problem zamiast leczyć.  Kiedy kupujemy opakowanie kremu dla dziecka ważącego 3 kg może się wydawać, że wystarczy przynajmniej do 3. urodzin ;) Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że większość kremu wsiąka w pieluszkę - nie żałuj go smarując pupę. Oto ilość kremu odpowiednia dla dzieci:
  Rady Doktor Mamy
 • mniej więcej do 6. miesiąca życia pół opuszki palca 
 • powyżej 6. miesiąca życia cała opuszka (jak na zdjęciach)
 • w przypadku rozległych zmian, nie obawiaj się zwiększyć ilość kremu.

Rady Doktor Mamy

Pamiętaj jednak, że podstawa zapobiegania i leczenia odparzeń opiera się na czystej, suchej skórze!  

2 komentarze:

 1. Na szczęście ja ze swoimi dzieciakami nie miałam większych problemów, ale jestem z siebie dumna, bo "na czuja" i na tzw."chłopski rozum" robiłam tak jak napisałaś:) (piszę "Ty", bo w internecie jakoś wszyscy na "ty";)).

  To jak już w temacie pielęgnacji jesteśmy, to może post o ząbkach? Kiedy pierwsza pasta, no i co z tym fluorem ("cichy zabójca?")?

  Pozdrawiam,
  Eliza:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że podobny schemat postępowania sprawdza się w przypadku okolicy pieluszkowej. Dzięki za podsunięcie pomysłu na kolejny post! Na pewno się tym zajmę :)

  OdpowiedzUsuń